Andrei a plecat de acasă pentru a merge la fotbal, fără telefon, însă nu a mai ajuns pe teren și nici nu s-a mai întors. Familia se teme că ceva rău i s-ar fi putut întâmpla acestuia.
Citește și: O studentă de doar 22 de ani a fost găsită moartă într-o valiză. Tânăra era dată dispărută de o săptămână
Andrei a dispărut de acasă de o săptămână
Dispariția lui Andrei a adunat laolaltă întreaga comunitate din Cobadin. Cu mic, cu mare, sătenii s-au mobilizat pe rețelele sociale și au pornit căutările alături de viceprimar și de autorități. Zeci de voluntari au luat la pas zonele împădurite, fermele dezafectate și alte locuri unde ar putea fi găsit tânărul.
„Am fost la periferia Cobadinului, respectiv la o pădure care duce către Viişoara, la o pădure care duce către Negreşti, am venit aici, care duce către Ciobăniţa, şi mai mergem undeva", spune un voluntar, conform Observator.
Situația devine și mai alarmantă având în vedere faptul că, în urmă cu doar două zile, un alt tânăr din județ a fost găsit mort într-o clădire dezafectată, la scurt timp după ce a fost dat dispărut. Această veste a amplificat panica în rândul localnicilor, care se tem de ce e mai rău.
Ce s-ar fi întâmplat cu Andrei
Citește și: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii
Andrei, angajat recent la o spălătorie auto din Medgidia, ar fi fost concediat cu două zile înainte de a dispărea. Familia sa este disperată și speră să găsească un indiciu care să ducă la descoperirea lui. Mama băiatului spune că telefonul acestuia a rămas acasă, ceea ce face căutările și mai dificile.
„Nu era supărat, nu, absolut nimic. Joi a plecat ultima oară, pe la 5 jumate, 6, a zis că pleacă la teren, la fotbal şi asta a fost tot", spune Mihaela Bulumete, mama tânărului dispărut.
„El aşa a zis, că merge la fotbal, le-a zis părinţilor, dar noi nu am aflat nimic, n-a venit la noi, nu ne-a contactat de fotbal sau ceva", adaugă un prieten.
„Mie mi-a zis că ar vrea să îşi schimbe locul de muncă, că nu-i mai place acolo, chiar zicea că vrea să se ducă cu taică-su aici în Cobadin, aşa a zis el.
După opt ore de căutări intense, localnicii și autoritățile nu au găsit niciun indiciu care să le ofere un fir logic al dispariției. Cu toate acestea, speranța nu a dispărut.
Căutările vor continua și în această seară, iar mâine dimineața echipele de voluntari se vor reuni pentru a relua investigațiile.Autoritățile roagă orice persoană care are informații despre Andrei să contacteze imediat poliția.