„Catastrofă!”. Presa din Ucraina a avut o reacție dură după înfrângerea umilitoare cu România la EURO 2024

Author: Andrei Costanda

România a reușit să învingă favorita Ucraina la scor de neprezentare, 3-0.

Sursa: Inquam Photos / Ștefan Constantin

România a zdrobit Ucraina cu un scor de 3-0 în primul meci al său la EURO 2024, stârnind reacții vehemente în presa ucraineană.

România a început cu dreptul parcursul la Campionatul European de Fotbal 2024, reușind o victorie categorică împotriva Ucrainei, scor 3-0.

Meciul, disputat pe Allianz Arena din Munchen, a adus bucurie suporterilor români și reacții dure din partea presei ucrainene, care a descris înfrângerea drept un „fiasco total” și o „catastrofă”.

Partida a debutat cu echipa Ucrainei în ofensivă, jucătorii antrenați de Serghei Rebrov încercând să preia controlul. Cu toate acestea, eforturile lor nu s-au materializat, nereușind să trimită niciun șut pe poarta apărată de Niță. România, condusă de selecționerul Edward Iordănescu, a profitat de situație și a deschis scorul în minutul 29, printr-un gol spectaculos marcat de Nicolae Stanciu. Acesta a primit o pasă de la Denis Man la marginea careului și a șutat direct la vinclu, surprinzându-l pe portarul Lunin.

Presa din Ucraina: „ România a distrus-o pe Ucraina”

Cu un avantaj minim la pauză, România a revenit în forță în repriza a doua. În minutul 53, Răzvan Marin a dus scorul la 2-0 cu un șut de la 22 de metri, mingea strecurându-se pe sub Lunin. Doar patru minute mai târziu, în minutul 57, Denis Drăguș a marcat al treilea gol al României, după o fază creată de Man, care a driblat în careu și a trimis mingea în fața porții.

Imediat după încheierea meciului, presa din Ucraina a reacționat vehement.

Site-ul football24.ua a titrat: „România a distrus-o pe Ucraina, un fiasco total, o catastrofă pentru toată lumea”, iar ua-football.com a scris simplu: „Catastrofă!”. Aceste titluri reflectă starea de dezamăgire și frustrare resimțită de suporterii și jurnaliștii ucraineni după înfrângerea categorică suferită de echipa lor națională.

Citește și: Căutările neîncetate ale lui Cristian Molnar sunt în plină desfășurare: „Tensiunea este mare, dar nu ne vom opri” Familia încă speră că tânărul este în viață

Presa din Ucraina a avut o reacție dură după umilința suferită cu România.
[Sursa: Inquam Photos/ Ștefan Constantin]

Probleme de transmisie în Ucraina la EURO 2024

Luni, în diferite regiuni ale Ucrainei, difuzarea televizată a primului meci al Ucrainei la EURO 2024 a fost întreruptă la scurt timp după începutul reprizei secunde.

„Acest lucru s-a întâmplat și în urmă cu câțiva ani în timpul unui meci internațional de mare importanță din cauza supraîncărcării rețelei”, a explicat Andrí Gulo, un fan al fotbalului ucrainean, care urmărea meciul într-un pub.

Totuși, unii suspectează că întreruperea ar fi fost cauzată de un atac cibernetic rusesc, având în vedere că Ucraina a fost ținta mai multor atacuri asupra serviciilor sale digitale. Pe rețelele de socializare au apărut numeroase mesaje care susțin această teorie.

„În momentul în care serviciul a fost întrerupt, deja pierdeam cu 3-0. Rușii ar fi atacat doar dacă am fi câștigat”, a declarat Dima Bulka pentru EFE.