Coronavirus - Oamenii din Hubei sunt liberi! China a ridicat restrictiile

Author: L.S.
Actualizat: 25 ian 2021, 07:35

China a ridicat miercuri restricțiile drastice pentru câteva luni în provincia Hubei, o provincie din centrul Chinei unde se află orașul Wuhan, care a fost epicentrul epidemiei de coronavirus

China a ridicat miercuri restricțiile drastice pentru câteva luni în provincia Hubei, o provincie din centrul Chinei unde se află orașul Wuhan, care a fost epicentrul epidemiei de coronavirus care ucis peste 18.000 de oameni din întreaga lume din decembrie, potrivit AFP.

Nici un caz de contaminare locală nu a fost detectat în 24 de ore în țară, dar 47 de cazuri „importate” din străinătate au fost identificate în această perioadă, au declarat autoritățile chineze.

Majoritatea dintre ei sunt muncitori chinezi care se întorc acasă, potrivit Ministerului Afacerilor Externe.

Oficialitățile chineze au declarat marți că izolarea a peste 50 de milioane de oameni din Hubei va fi înlăturată, oferindu-le posibilitatea de a se deplasa dacă sunt în stare bună de sănătate. Unele aeroporturi și gări s-au redeschis deja.

În Wuhan, restricțiile se vor ridica pe 8 aprilie, dată începând cu care oamenii vor putea să călătorească folosind un cod de sănătate.

Orașul este în carantină din 23 ianuarie.

Citeste si: Trei decese noi au fost înregistrate din cauza coronavirusului! Numărul victimelor în România a ajuns la 11

Citește și: Ce cantitate de lapte consuma un bebelus? Tabel cantitate lapte bebelusi

Citește și: Întârzie pensia pentru luna mai? La ce să se aștepte pensionarii, de această dată

Citeste si: Ludovic Orban arunca in aer unele teste facute: '''Au marja de eroare de 20%''

Citeste si: Președintele Slovaciei a lansat o nouă modă: masca asortată cu rochia