Mesajul emoționant transmis de Dan Negru în timpul meciului România-Bosnia! Ce a declarat prezentatorul Kanal D direct de pe stadion: „Pentru bosniaci, fotbalul e ultima lor grijă”

Autor: Lavinia Medrea
Actualizat: 21 mar 2025, 23:18

Dan Negru, prezentatorul îndrăgit de la Kanal D, a făcut primele declarații de pe stadion, la meciul dintre România și Bosnia.

Dan Negru este cunoscut pentru patriotismul său, astfel că nu a putut să lipsească de la meciul România-Bosnia și să-și susțină țara pe terenul de fotbal, din tribuna stadionului. Cu această ocazie, prezentatorul de la Kanal D a transmis un mesaj.

Mesajul emoționant transmis de Dan Negru în timpul meciului România-Bosnia

Dan Negru a vorbit în mesajul său, pe Instagram, pe care l-a publicat alături de o fotografie de pe stadion, despre trecutul dureros al Bosniei și despre cum războiul a lăsat răni adânci în această țară.

Prezentatorul de la „Jocul cuvintelor” spune că Bosnia este o țară mică și împărțită între diferite religii și etnii, iar conflictul din anii ’90 a lăsat multe victime.

Citește și: Dan Negru, mesaj tranșant pentru tinerii din România: „N-au nicio reacție”

Conform spuselor acestuia, pentru cetățenii Bosniei fotbalul și scorul unui meci nu sunt o prioritate, având în vedere ce au trăit în trecut, ci mai degrabă pacea, care este prioritară.

Dan Negru și-a încurajat toți urmăritorii să privească meciul cu „bucuria păcii”, în timp ce a subliniat că pentru bosnieci un lucru mărunt precum un meci de fotbal nu e la fel de important comparativ cu suferințele din trecut.

Pentru a ne ajuta să reflectăm asupra cauzelor războaielor din ziua de azi dar și din trecut, Dan Negru a dat un citat de la Sfântul Velimirovici, ca să ne ajute să înțelegem că războaiele nu sunt doar lupte, ci și confruntări interne, de natură personală sau spirituală.

„Am ajuns la meci! Bosnia, adversara de azi, este o țară atât de mică încât nu ai unde să îngropi securea războiului. Dar dacă vrei să înțelegi cum arată iadul unui război, vorbește cu un bosniac!

Citește și: Durere in partea stanga a corpului – cauze si remedii

Citește și: Anul acesta se ține cont și de contribuția salariatului, în ceea ce privește voucherele de vacanță! Care sunt noile norme aplicate

Citește și: Reacția lui Dan Negru la declarațiile lui Donald Trump din ultima perioadă: „Sunt praf, nu mai înțeleg nimic”

Cel mai lung asediu asupra unui oraș locuit de civili din istoria militară modernă – 1.425 de zile – a fost cel de la Sarajevo, capitala Bosniei.

100.000 de morți în războiul bosniac, care a sfărâmat Iugoslavia între 1992 și 1995. Pe tura noastră, nu în istoria îndepărtată!

Și azi, Bosnia este un butoi cu pulbere, un teritoriu împărțit între trei religii (catolici, ortodocși și musulmani) și trei etnii (sârbi, croați și bosniaci), toți certându-se între ei pe o suprafață de aproape patru ori mai mică decât România.

Sfântul Velimirovici spunea: „Războiul omului împotriva omului apare ca urmare a războiului omului împotriva lui Dumnezeu.”

Uitați-vă la meci cu bucuria păcii! Pentru bosniaci, scorul și fotbalul sunt ultima lor problemă…”, este mesajul transmis de Dan Negru, pe pagina sa de Instagram.

View this post on Instagram

A post shared by Dan Negru (@negru_dan)