Record Național: David Popovici a câștigat titlul la proba de 50 m fluture

Author: Cristina Mocanu
Actualizat: 07 ian 2024, 00:35

David Popovici a câștigat proba de 50 de metri fluture din cadrul Campionatului Național de Natație, care are loc la Otopeni.

David Popovici a bătutu un nou record național după ce a câștigat proba de 50 m fluture din cadrul Campionatului Național de Natație, care se desfășoară la Otopeni.

David Popovici un nou record național

Joi, 6 aprilie, David Popovici a câştigat titlul în proba de 50 m fluture, cu nou record naţional în ziua a doua a Campionatelor Naţionale de înot în bazin de 50 m, găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

Campionul care şi-a trecut în palmares al treilea său titlu naţional la această ediţie a întrecerilor, s-a impus cu timpul de 23 sec 74/100. El i-a devansat în finală pe Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti), 23 sec 95/100, şi pe Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti), 24 sec 40/100.

A trei medalie câștigată de David Popovici la Otopeni

A fost a treia finală și a treia medalie pentru David Popovici la Naționale. Miercuri, în prima zi de concurs, campionul mondial și european la 100 și 200 de metri liber a câștigat probele de 50 de metri liber și 100 de metri spate.

La 50 de metri liber, David Popovici a încheiat proba în 22.62, iar podiumul a fost completat de Constantin George Alexandru Stoica, 22.96, și Patrick Dinu, 23.31

La 100 de metri spate, David Popovici a încheiat primul, în 54.74. A fost urmat în clasament de Denis Laurean Popescu, 55.0, și Robert Andrei Badea, 58.89.

David Popovici va mai concura la această ediție a Campionatului Național în alte trei probe, 100 de metri liber, 100 de metri fluture și 400 de metri liber.

David Popovici a câştigat titlul în proba de 50 m fluture.

David Popovici susține bacalaureatul în acest an

Anul 2023 se anunță unul de foc pentru înotătorul român și dincolo de bazin. În vară va susține examenul de Bacalaureat, unde speră să obțină rezultate la fel de frumoase ca la sport.

David Popovici se gândește deja la la participarea la Jocurile Olimpice din 2024, de unde speră să se întoarcă cu cel puțin o medalie, dar și la examenul de Bacalaureat, pe care îl va susține în vară, la terminarea clasei a 12-a.

"Sunt în clasa a 12-a, trebuie să balansez totul şi cu Bacalaureatul. Fac meditații, învăț, trebuie să îmi fac timp de ambele lucruri. La Bac voi da română, istorie şi mai am să-mi aleg o materie. În ceea ce privește facultatea încă nu m-am decis", a declarat campionul României.

Acesta a mai declarat că: "La 16 ani am reușit să mă calific la Jocurile Olimpice, aşa cum mi-am dorit de când eram mic. Chiar la 11 ani am avut un tort cu cercurile olimpice şi Jocurile Olimpice 2020. Deci mi-am îndeplinit visul de a participa, acum, după experiența de acolo, sigur că îmi doresc cel puțin o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris".

Sursă: digi24.ro