Simona Halep in sferturi la Australian Open! La ce ora joaca cu Kontaveit

Author: B.M.
Actualizat: 29 nov 2020, 10:30
Simona Halep

Simona Halep s-a calificat in sferturi la Australian Open si urmeaza sa o intalneasca pe Anett Kontaveit.

Simona Halep, numarul 3 WTA, s-a calificat in sferturi dupa ce a invins-o pe Elise Mertens in doua seturi, cu scorul de 6-4, 6-4.

A fost un meci cu emotii pentru Simona, la finalul primului set adversara salvand trei mingi de set. In setul doi Halep a fost intr-o forma mai buna si s-a desprins de Mertens dupa ce a reusit un break.

Simona Halep urmeaza sa o intalneasca pe Anett Kontaveit, care a ajuns in sferturi dupa ce a batut-o pe Iga Swiatek.

Australian Open: La ce ora joaca Simona Halep cu Anett Kontaveit

Meciul dintre Simona Halep si Anett Kontaveit se va juca in aceasta noapte, incepand cu ora 02:00.

Daca o va invinge pe Anett Kontaveit, Simona Halep va ajunge in semifinalele competitiei, unde va juca cu castigatoarea meciului dintre Garbine Muguruza- Anastasia Pavlyuchenkova.

Meciul va avea loc pe Rod Laver Arena și va fi transmis de Eurosport. Pana in prezent, Simona Halep si Anett Kontaveit s-au mai intalnit de doua ori, iar ambele meciuri au fost castigate de Simona.

Cine este Anett Kontaveit, adversara Simonei Halep in sferturi la Australian Open

Anett Kontaveit, in varsta de 24 de ani, ocupa in prezent locul 31 in WTA. Cea mai buna pozitie in clasamentul WTA a fost locul 14.

Anett Kontaveit are un titlu WTA castigat pana acum in cariera iar valoarea veniturilor pe care le-a obtinut din tenis este de 4.030.862 dolari.

Care este valoarea premiilor de la Australian Open 2020

Valoarea totala a premiilor de la Australian Open este in acest an de 49.2 milioane de dolari.

turul I: 62.235 dolari.

Pentru calificarea in sferturile competitiei, Simona Halep a incasat un premiu de 363.562